Oops!
Start Date is not before End Date

Filter Events by

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Get Your Summer Reading Bag
Teen Summer Reading
National Childrens Book Week
All Day - Signup for SUMMER READING starts
10:00 AM - 2022 Summer Reading Program Kickoff
10:00 AM - Genealogy Help
10:00 AM - Genealogy Help Desk
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:30 AM - Story Time/Stay and Play
10:30 AM - Storytime
10:30 AM - Toddler Time
2:00 PM - LEGO Club
3:00 PM - Game On! (T)
3:00 PM - Read with Scarlett
3:00 PM - TAB Interview
4:30 PM - English Conversation Class
5:00 PM - Getaway Gaming
5:00 PM - Hooked Crochet Club
6:30 PM - Art Critique
7:00 PM - Adult Children of Alcoholics Support Group
9:00 AM - Cooper Quilters Group
9:00 AM - Family Crafters To Go! (Y) Flying Superhero
9:30 AM - Needle Arts Group
10:00 AM - Tai Chi
10:30 AM - Beginning iPad & iPhone
10:30 AM - Preschool Story Time/Stay & Play
10:30 AM - Story Time (Y)
11:00 AM - Making STEAMM!!
2:00 PM - Club Maker (Ages 4-11): Mason Jar Aquariums
2:00 PM - Cooper Crafter's Group
2:00 PM - PAWS Therapy Dogs
3:00 PM - Chess Club
3:00 PM - Reader of the Pack (Y,E)
3:00 PM - TAB Interview
3:00 PM - Yarnia (Lab)
4:15 PM - Game Changer (Y)
4:30 PM - D&D @ the Library
5:00 PM - Ukulele & Guitar lessons and jam!
7:00 PM - Library Board Meeting
10:00 AM - (Retirees) Coffee & Crafting for the Friends
10:30 AM - Sweet Peas - A Baby Story Time
12:00 PM - Storytime
1:30 PM - Friends of the Tavares Library Yoga
2:00 PM - Summer Shows at the Library - Jiggleman
3:30 PM - Lego Masters
9:00 AM - Pastfinders 2022 eConference: Gen Sox Record Hop: Dancing through the Documents
10:00 AM - Mount Dora Dulcimer Society
11:00 AM - Summer Reading Kick-off Astor Library!
2:00 PM - Scrabble
Get Your Summer Reading Bag
Teen Summer Reading
8:00 AM - Yoga
10:00 AM - Drop-In Crochet Class
10:00 AM - English Conversation/Clases de Ingles Conversacional
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Kourtney's Craft Corner Kits
10:00 AM - Tiny Explorers (Y)
10:30 AM - Bibliobop
12:30 PM - Pokémon Gym
1:00 PM - Four Corners Sit & Sew (lab)
1:00 PM - Mahjong
1:00 PM - Writing Your Memoirs
2:00 PM - Dino Eggs Craft
2:00 PM - Family Movie Monday
2:00 PM - Golden Ticket Booth
2:00 PM - Pirate Puppet Show
3:30 PM - "The Never" YA Author Alyssa Barkevich
4:00 PM - Chair Yoga
5:00 PM - Read Beyond the Beaten Path Summer Kickoff
5:30 PM - Mat Yoga for Beginners
6:00 PM - Ukulele & Guitar Lessons & Jam
9:00 AM - Cooper Quilters Group
9:30 AM - SHINE (Serving Health Insurance Needs of Elders)
10:00 AM - Books, Balls & Blocks
10:00 AM - Call-In Tech Help Tuesday
10:00 AM - Chair Yoga
10:00 AM - Family Crafting
10:00 AM - Frayed Knot Knit and Crochet Club
10:00 AM - Program Day!
10:30 AM - Story Birds Story Time
11:00 AM - Bird Carving Demo - The Royal Tern with Roger Foote
11:00 AM - Library & Me Storytime
11:00 AM - Practical Cooking
1:00 PM - Golden Ticket Booth
2:00 PM - Family Movie Day (A/B)
2:00 PM - Family Movies
2:00 PM - Show Time For Kids
3:00 PM - Teen Tuesday: Board Game Petting Zoo
3:15 PM - Teen F.A.V.E.S. (T)
3:30 PM - Leesburg Library Literary Guild Chapters 1&2
4:00 PM - Charles Eady Author, Historian, Artist
4:00 PM - Read to the Dogs
5:00 PM - Ukulele Club
5:30 PM - Anime After Hours
5:30 PM - Lake County Homeopathic Study Group
10:00 AM - Beginning Computers (pt.1 of 4)
10:00 AM - Candy & Cupcake Story time
10:00 AM - Genealogy Help
10:00 AM - Genealogy Help Desk
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Make It, Take It! Craft Day
10:30 AM - Story Time/Stay and Play
10:30 AM - Storytime
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - Dino Eggs Craft
11:00 AM - Music with Mr. Richard! (Y,E)
11:00 AM - Story Time
1:00 PM - Cooper Writer's Group
1:00 PM - Golden Ticket Booth
1:30 PM - Animal Encounters with Gatorland!
2:00 PM - Kids Adventure Club
2:00 PM - LEGO Club
2:00 PM - Paint and Sips
3:00 PM - Game On! (T)
3:00 PM - Read with Scarlett
3:00 PM - The Lakes Storytelling Community
4:30 PM - English Conversation Class
5:00 PM - Chef Warren Seafood 101 Cooking Demo
5:00 PM - Hooked Crochet Club
7:00 PM - Adult Children of Alcoholics Support Group
7:00 PM - Classic Film
9:00 AM - Cooper Quilters Group
9:00 AM - Family Crafters To Go! (Y) Turtle Suncatcher
9:30 AM - Golden Ticket Booth
9:30 AM - Needle Arts Group
10:00 AM - General Genealogy Research Assistance
10:00 AM - Morning Movie!
10:00 AM - SHINE
10:00 AM - Tai Chi
10:30 AM - Preschool Story Time/Stay & Play
10:30 AM - SRP Gatorland
10:30 AM - Story Time (Y)
11:00 AM - Making STEAMM!!
11:00 AM - Storytime & Craft
1:00 PM - Friends of the Library - New Members Welcome
1:00 PM - Tom Wilcox Presents: The Evolution of the American Flag
1:30 PM - SHINE (Serving Health Insurance Needs of Elders)
2:00 PM - Cooper Crafter's Group
2:00 PM - Maker Workshop Thursday (Ages 4-11): Twirligig Spinners
2:00 PM - PAWS Therapy Dogs
2:00 PM - Teen Mixed Media Art Introduction
2:00 PM - Teen Voyagers (A)
3:00 PM - Chess Club
3:00 PM - Yarnia (Lab)
3:30 PM - Summer Crafts for Kids
4:15 PM - Game Changer (Y)
4:30 PM - CML Commander League
5:00 PM - Movie Night
5:00 PM - Ukulele & Guitar lessons and jam!
5:30 PM - Readers' Circle Evening Book Club: "God, Human, Animal, Machine" by Meghan O'Gieblyn
10:00 AM - Friday Morning Films
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Sweet Peas - A Baby Story Time
11:00 AM - Big Summer Show at City Hall Gym: Todd Kaye
11:00 AM - Umatilla Literary Society
12:00 PM - Golden Ticket Booth
12:00 PM - Storytime
1:00 PM - National Ice Tea Day
1:30 PM - Friends of the Tavares Library Yoga
2:00 PM - Summer Shows at the Library - Todd Kay Magician
3:30 PM - Video Gaming
9:00 AM - Artisan Market
3:00 PM - Plant Powerful Community Group
2:00 PM - How to Entice Birds to Your Yard
6:00 PM - Help & Healing for Parents of Estranged Children
Get Your Summer Reading Bag
Teen Summer Reading
8:00 AM - Yoga
10:00 AM - Drop-In Crochet Class
10:00 AM - English Conversation/Clases de Ingles Conversacional
10:00 AM - Friends Meeting
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Kourtney's Craft Corner Kits
10:00 AM - Maker Monday ages 6-12
10:00 AM - Tiny Explorers (Y)
10:30 AM - Bibliobop
11:00 AM - Page Turner Watch Party (E) 20,000 Books Under the Sea Eps. 1
11:30 AM - Maker Monday Teens
1:00 PM - Four Corners Sit & Sew (lab)
1:00 PM - Mahjong
2:00 PM - Family Movie Day (A/B)
2:00 PM - Family Movie Monday
2:00 PM - Golden Ticket Booth - Stuffed Animal
2:00 PM - LEGO Club: Disaster Island Challenge
2:00 PM - Pine Cone Feeder with Peanut Butter Craft
4:00 PM - Celebrating local author "Doc" Rich Greer
4:00 PM - Chair Yoga
5:30 PM - Mat Yoga for Beginners
6:00 PM - Ukulele & Guitar Lessons & Jam
9:00 AM - Cooper Quilters Group
10:00 AM - Call-In Tech Help Tuesday
10:00 AM - Family Crafting
10:00 AM - Golden Ticket Booth
10:00 AM - Golden Ticket Booth
10:00 AM - Program Day!
10:30 AM - Story Birds Story Time
11:00 AM - Library & Me Storytime
11:00 AM - Practical Cooking
11:00 AM - Toddler Time (A/B)
1:00 PM - Cagan Book Club (lab)
1:30 PM - Storytime & Craft (A/B)
2:00 PM - C.A.R.E. Foundation
2:00 PM - Family Movies
2:00 PM - Manatees of Lake County
3:00 PM - Teen Sidewalk Chalk
3:00 PM - Teen Tuesday: Super Smash Brothers Tournament
3:15 PM - Teen F.A.V.E.S. (T)
3:30 PM - Monthly Movie Chat: Blackfish (2013)
4:00 PM - Flix & Nibbles
4:00 PM - Reader of the Pack/ PAWS Therapy Dogs
5:00 PM - Living on Canvas: Painting for Adult Beginners
5:00 PM - Ukulele Club
5:30 PM - Anime After Hours
6:00 PM - Beg. Ukulele
6:30 PM - Meditation Workshop
10:00 AM - Beginning Computers (pt.2 of 4)
10:00 AM - Genealogy Help
10:00 AM - Genealogy Help Desk
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Make It, Take It!
10:00 AM - StoryWalk®
10:30 AM - Story Time/Stay and Play
10:30 AM - Storytime
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - Pine Cone Feeder with Peanut Butter Craft
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Zoo Mom Science! (Y,E)
1:00 PM - Golden Ticket Booth
1:30 PM - Bubble Bash!
2:00 PM - Authors' Round Table
2:00 PM - Kids Adventure Club
2:00 PM - LEGO Club
2:00 PM - Paint and Sips
2:30 PM - Library Advisory Board Meeting
3:00 PM - Game On! (T)
3:00 PM - Read with Scarlett
4:30 PM - English Conversation Class
5:00 PM - D&D Club
5:00 PM - Hooked Crochet Club
5:00 PM - Let's Play - Competitive Gaming
5:30 PM - History of Sorrento & Mount Plymouth
6:00 PM - Forest Preserve Workshop
7:00 PM - Adult Children of Alcoholics Support Group
9:00 AM - Cooper Quilters Group
9:00 AM - Family Crafters To Go! (Y) Crab Puppet
9:30 AM - Golden Ticket Booth
9:30 AM - Needle Arts Group
10:00 AM - Morning Movie!
10:00 AM - Tai Chi
10:30 AM - Microsoft Word Basics
10:30 AM - Preschool Story Time/Stay & Play
10:30 AM - SRP Caesar Domico
10:30 AM - Story Time (Y)
11:00 AM - Friends of the Library Meeting
11:00 AM - Storytime & Craft
2:00 PM - Cooper Crafter's Group
2:00 PM - K-9 & Kona Ice Day
2:00 PM - Maker Workshop Thursday (Ages 4-11): Slime Time!
2:00 PM - PAWS Therapy Dogs
2:00 PM - Teen Voyagers (A)
2:00 PM - Teens Flower Crown/Boutonniere Worshop
3:00 PM - Chess Club
3:00 PM - Yarnia (Lab)
4:00 PM - Oceans of Games
4:15 PM - Game Changer (Y)
4:30 PM - D&D @ the Library
5:00 PM - Ukulele & Guitar lessons and jam!
5:30 PM - Cooper Concert Series 2022: The Messengers
5:30 PM - True Crime Book Club
10:00 AM - (Retirees) Coffee & Crafting for the Friends
10:30 AM - Interactive Movie Experience
10:30 AM - Sweet Peas - A Baby Story Time
11:00 AM - Big Summer Show at City Hall Gym: James Songster
12:00 PM - delivering of short stories to the authors
12:00 PM - Golden Ticket Booth
12:00 PM - Storytime
1:00 PM - Golden Triangle Stamp Club
1:30 PM - Friends of the Tavares Library Yoga
2:00 PM - Summer Shows at the Library - Avian Reconditioning Center
3:30 PM - Lego Masters
10:00 AM - Palm Writer's Group
11:00 AM - Astor's Creature Double Feature
11:00 AM - Read to Sydney with Toby the Therapy Dog
2:00 PM - Scrabble
2:00 PM - Writers Group
Get Your Summer Reading Bag
Teen Summer Reading
8:00 AM - Yoga
10:00 AM - Drop-In Crochet Class
10:00 AM - English Conversation/Clases de Ingles Conversacional
10:00 AM - Irish Family Research Help Session
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Kourtney's Craft Corner Kits
10:00 AM - Maker Monday ages 6-12
10:00 AM - Tiny Explorers (Y)
10:30 AM - Bibliobop
11:00 AM - Page Turner Watch Party (E) 20,000 Books Under the Sea Eps. 2
11:30 AM - Maker Monday Teens
1:00 PM - Four Corners Sit & Sew (lab)
1:00 PM - Mahjong
1:00 PM - Smartphone 101 Best Apps for Seniors
2:00 PM - Family Movie Day (A/B)
2:00 PM - Family Movie Monday
2:00 PM - Golden Ticket Booth
2:00 PM - Heroes of Hesiod: A Tabletop Roleplaying Adventure! (Ages 6-14)
2:00 PM - Making Bookmarks
2:00 PM - Part 1 of the Series 'Living Your Best Life; Oceans of Possibilities.'
4:00 PM - Chair Yoga
5:30 PM - Mat Yoga for Beginners
6:00 PM - Ukulele & Guitar Lessons & Jam
9:00 AM - Cooper Quilters Group
9:30 AM - SHINE (Serving Health Insurance Needs of Elders)
10:00 AM - 3-D Chalk Art at the Library
10:00 AM - Call-In Tech Help Tuesday
10:00 AM - Chair Yoga
10:00 AM - Family Crafting
10:00 AM - Frayed Knot Knit and Crochet Club
10:00 AM - Golden Ticket Booth
10:00 AM - Paint With Marsha
10:00 AM - Program Day!
10:30 AM - Story Birds Story Time
11:00 AM - Library & Me Storytime
11:00 AM - Practical Cooking
11:00 AM - Toddler Time (A/B)
1:30 PM - Storytime & Craft (A/B)
1:45 PM - Mermaid Hideaway - A Library Escape Room (E)
2:00 PM - Family Movies
2:00 PM - Jiggleman
3:00 PM - Teen Bingo
3:00 PM - Teen Tuesday: Friendship Bracelets
3:15 PM - Teen F.A.V.E.S. (T)
4:00 PM - Adult Book Club
4:00 PM - Flix & Nibbles
4:00 PM - Friends Book Sale
5:00 PM - Cooper Book Club
5:00 PM - Ukulele Club
6:00 PM - Ukulele - Intermediate
6:30 PM - Meditation Workshop
10:00 AM - Beginning Computers (pt.3 of 4)
10:00 AM - Candy & Cupcake Story time
10:00 AM - Genealogy Help
10:00 AM - Genealogy Help Desk
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Make It, Take It!
10:30 AM - Story Time/Stay and Play
10:30 AM - Storytime
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - "My 5 Senses" with DoDad's Lab (Y,E)
11:00 AM - Making Bookmarks
11:00 AM - Story Time
1:00 PM - Cooper Writer's Group
1:00 PM - Golden Ticket Booth
2:00 PM - Kids Adventure Club
2:00 PM - LEGO Club
2:00 PM - Paint and Sips
3:00 PM - Game On! (T)
3:00 PM - Read with Scarlett
3:00 PM - Teen $ Basics with United Southern Bank
4:30 PM - English Conversation Class
5:00 PM - Adult Summer Ceramic Paint Night
5:00 PM - Hooked Crochet Club
5:00 PM - Whose Turn Is It Anyway? (Board & Card Games)
5:30 PM - Poetry Night with Open Mic
6:00 PM - Bedtime Story Time
7:00 PM - Adult Children of Alcoholics Support Group
7:00 PM - Classic Film
9:00 AM - Cooper Quilters Group
9:00 AM - Family Crafters To Go! (Y) Fishing Pole & Fish
9:30 AM - Golden Ticket Booth
9:30 AM - Needle Arts Group
10:00 AM - General Genealogy Research Assistance
10:00 AM - Morning Movie!
10:00 AM - Tai Chi
10:30 AM - Preschool Story Time/Stay & Play
10:30 AM - SRP Atlantic Coast Theatre Group
10:30 AM - Story Time (Y)
11:00 AM - Making STEAMM!!
11:00 AM - NERF Battle!
11:00 AM - Storytime & Craft
1:30 PM - SHINE (Serving Health Insurance Needs of Elders)
1:45 PM - Mermaid Hideaway - A Library Escape Room (E)
2:00 PM - Cooper Crafter's Group
2:00 PM - Maker Workshop Thursdays (ages 4-11): Pony Bead Stingrays
2:00 PM - PAWS Therapy Dogs
2:00 PM - Teen Introuduction to Mosaic Art
2:00 PM - Teen Voyagers (A)
2:00 PM - Under the Sea Day
3:00 PM - Chess Club
3:00 PM - Yarnia (Lab)
4:15 PM - Game Changer (Y)
4:30 PM - CML Commander League
4:30 PM - Jewelry Class for Teens & Adults
5:00 PM - Ukulele & Guitar lessons and jam!
10:00 AM - Friday Morning Films
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Sweet Peas - A Baby Story Time
11:00 AM - Big Summer Show at City Hall Gym: Jiggleman
12:00 PM - Golden Ticket Booth
12:00 PM - Storytime
1:00 PM - Battling the Aging Brain
1:00 PM - Exploring Old Florida Attractions
1:30 PM - Friends of the Tavares Library Yoga
2:00 PM - Summer Shows at the Library - Mr. Richard
3:00 PM - Tech Talk
3:30 PM - Video Gaming
8:00 AM - Coral Ardisia Removal Workday
9:30 AM - Movies@theLibrary
10:30 AM - Beg. Ukulele
2:00 PM - Scrabble
1:00 PM - Poetry Group
2:00 PM - Top 5 Best Native Plants for Florida
Get Your Summer Reading Bag
Teen Summer Reading
8:00 AM - Yoga
10:00 AM - Drop-In Crochet Class
10:00 AM - English Conversation/Clases de Ingles Conversacional
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Kourtney's Craft Corner Kits
10:00 AM - Maker Monday ages 6-12
10:00 AM - Tiny Explorers (Y)
10:30 AM - Bibliobop
11:00 AM - Page Turner Watch Party (E) 20,000 Books Under the Sea Eps. 3
11:30 AM - Maker Monday Teens
1:00 PM - Four Corners Sit & Sew (lab)
1:00 PM - Jamie and Hannah Holmes Booksigning
1:00 PM - Mahjong
1:00 PM - Therapy Art
1:45 PM - The Friends Opera Club: Bellini: Norma
2:00 PM - Family Movie Day (A/B)
2:00 PM - Family Movie Monday
2:00 PM - Golden Ticket Booth
2:00 PM - Ice Cream Bag
2:30 PM - Chess
4:00 PM - Chair Yoga
4:00 PM - Kitchen Tales
4:00 PM - Monday Afternoon Movies
5:30 PM - Candlelight Yoga - Beginners
6:00 PM - Ukulele & Guitar Lessons & Jam
9:00 AM - Cooper Quilters Group
10:00 AM - Call-In Tech Help Tuesday
10:00 AM - Family Crafting
10:00 AM - Golden Ticket Booth
10:00 AM - Program Day!
10:30 AM - Mount Dora Genealogy Group
10:30 AM - Page Turners Book Club
10:30 AM - Story Birds Story Time
11:00 AM - Library & Me Storytime
11:00 AM - Practical Cooking
11:00 AM - Toddler Time (A/B)
1:00 PM - Florida Humanities Speaker Event: Sacred Waters presented by Victoria Machado
1:30 PM - Storytime & Craft (A/B)
2:00 PM - Family Movies
2:00 PM - Food Science: Making Your Own Salad Dressings
2:00 PM - Menestrelli Circus Dog Show
2:00 PM - Roots & Branches Genealogy Group
2:00 PM - Teen Tuesday: Percy Jackson Day
3:15 PM - Teen F.A.V.E.S. (T)
4:00 PM - Flix & Nibbles
4:00 PM - Teen Book/TV/Movie Club
5:00 PM - Living on Canvas: Painting for Adult Beginners
5:00 PM - Ukulele Club
5:30 PM - Anime After Hours
10:00 AM - Beginning Computers (pt.4 of 4)
10:00 AM - Genealogy Help
10:00 AM - Genealogy Help Desk
10:00 AM - Jonny & the Puppets
10:00 AM - Make It, Take It!
10:00 AM - StoryWalk®
10:30 AM - Story Time/Stay and Play
10:30 AM - Storytime
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - Ice Cream Bag
11:00 AM - Reactory Factory (Y,E)
11:00 AM - Story Time
1:00 PM - Golden Ticket Booth
2:00 PM - Kids Adventure Club
2:00 PM - LEGO Club
2:00 PM - Paint and Sips
3:00 PM - Game On! (T)
3:00 PM - Read with Scarlett
3:30 PM - Teen Auto Shop with Lube Master
4:30 PM - English Conversation Class
5:00 PM - D&D Club
5:00 PM - Hooked Crochet Club
5:30 PM - Book Talk with Bob Grenier
6:00 PM - Pressure Cooker Demo: Meat Lasagna
7:00 PM - Adult Children of Alcoholics Support Group
9:00 AM - Cooper Quilters Group
9:00 AM - Family Crafters To Go! (Y)
9:30 AM - Golden Ticket Booth
9:30 AM - Needle Arts Group
10:00 AM - Morning Movie!
10:00 AM - Tai Chi
10:30 AM - Preschool Story Time/Stay & Play
10:30 AM - SRP Giving Tree Music
10:30 AM - Story Time (Y)
11:00 AM - Making STEAMM!!
11:00 AM - Storytime & Craft
2:00 PM - Cooper Crafter's Group
2:00 PM - Maker Workshop Thursday (ages 4-11): Submarine Windows
2:00 PM - PAWS Therapy Dogs
2:00 PM - Teen Library Event
2:00 PM - Teen Voyagers (A)
2:00 PM - Virtual Book Discussion - "The Book Woman of Troublesome Creek" by Kim Michele Richardson
3:00 PM - Chess Club
3:00 PM - Yarnia (Lab)
3:30 PM - Read to Sydney with Toby the Therapy Dog
4:00 PM - Escape Room!
4:15 PM - Game Changer (Y)
5:00 PM - Ukulele & Guitar lessons and jam!